Sziasztok, ide akkor gyertek ha kíváncsiak vagytok, hogy tartom galambjaim

Galambok az elsők


   Paratífusz, szalmonellózis

A paratífuszt salmonella baktériumok okozzák. A betegség galambokban elsősorban ízületgyulladásban, bélgyulladásban és szaporodási problémákban jelentkezik. A fiatal galambok gyors elhullását is okozhatja. Idősebb galambokban néha idegrendszeri tünetekben is megnyilvánul, melyet könnyű összetéveszteni a paramyxovírus okozta „nyaktekergetés”-sel.

   Coli

Az E. coli (Escherichia coli) baktériumok általában a galamb bélcsatornájának ártalmatlan lakói. Ha azonban valamely okból ezek a baktériumok túlszaporodnak, súlyos hasmenést, a véráramba kerülve pedig halálos kimenetelű megbetegedéseket okozhatnak.

   Ornitózis

Baktérium okozta, emberre is veszélyes fertőző betegség, amely elsősorban légúti tünetekben nyilvánul meg: (egy szemre korlátozódó) könnyezés, fejrázás, tüsszögés, orrfolyás, lihegés stb.

   Mikoplazmózis

Az ornitózishoz haso

nló tünetekben megnyilvánuló betegség. Fellépése általában valamilyen dúchigiéniai hibát jelez, pl. huzat, vagy ellenkezőleg, az elégtelen légcsere miatti ammónia-feldúsulás a levegőben.

VÍRUSOK

A vírusok a baktériumoknál jóval kisebb kórokozók, a közönséges fénymikroszkóp alatt nem láthatók. Megfigyelésükhöz az elektronmikroszkóp százezerszeres nagyítása szükséges.

 

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:emnAOdHjDWFn0M:http://bin.sulinet.hu/ikep/2003/07/doktor.bmp Paramyxovírus

A galambok paramyxovírus okozta, a köznapi szóhasználatban nyaktekergetésnek vagy kólikának nevezett kórképe erősen ragályos fertőző betegség, mely hazánkban is széles körben elterjedt. A galamb paramyxovírus könnyen terjed állományról állományra, és fogékony (nem oltott) állományon belül nagyszámú egyedet képes megbetegíteni. Elsősorban a fiatalok között nagy százalékban okozhat elhullást.

   Circovírus

Újkeletű, sok helyen még fel nem ismert, nagy jelentőségű problémáról van szó.

   Adenovírusok

Az adenovírusok két típusa okoz galambokban megbetegedéseket, ezeket hagyományosan római számokkal (I-es és II-es típus) jelöljük.

   Galambhimlő

Terjedését segíti rendkívüli ellenállóképessége, mivel - ellentétben a legtöbb vírussal - a szervezetből kikerülve a külvilágon több éven, sőt, évtizeden (!) keresztül is fertőzőképes maradhat. Ráadásul az éghajlat melegedésével évről évre nő az ízeltlábúak mennyisége környezetünkben, ezért számíthatunk rá, hogy az ízeltlábúak terjesztette betegségek – mint amilyen a himlő is – gyakorisága erősen nőni fog.

   Herpesvírus

A fiatal korosztály vírus okozta betegsége, jellemzően a második és a hatodik hónapos életkor között jelentkezik.

PARAZITÁK

A paraziták egy- vagy többsejtű élősködők, melyek a gazdaszervezet testén belül vagy annak külsején élnek. Jelenlétükkel több módon is kárára vannak a gazdaszervezetnek:

- hasznos tápanyagot szívnak el a galambtól, mely lehet vér, béltartalom vagy akár a kültakaró (bőr, tollazat) anyaga

- jelenlétükkel általában állandóan zavarják, nyugtalanítják a galambot

- sok parazita, elsősorban a bélférgek olyan méreganyagokat választanak ki, melyek károsítják a gazdaszervezetet, pl. idegrendszeri tüneteket vagy májkárosodást okozva

Nagy számú jelenlétük a galamb soványodását, sőt, akár pusztulását is okozhatja.

   sárgagomb-betegség

Egysejtű, önálló mozgásra képes parazita okozza. Igen elterjedt a galambok között,szinte mindegyik egyed hordozza őket, de látható betegséget ehhez képest viszonylag ritkán okoz. A fiókák a szülők begyteje által fertőződnek. Egy ilyen enyhe fertőződés hasznos, mivel ez biztosítja, hogy a fióka kialakíthassa saját védelmét a kórokozó ellen. Ha azonban a begytejben túl sok a trichomonas, akkor a fióka megbetegszik és kezelés híján gyorsan el is pusztulhat.

   kokcídiózis

A kokcídiumok egysejtű paraziták, a galambok bélrendszerében élnek. Szaporodásuk folyamán károsítják a bélfalat, abban vérzéseket okozva, amely igen súlyos fokú is lehet.

   belső férgek, élősködők

Bélférgek

   külső élősködők

Általában ízeltlábú paraziták, tetvek, atkák, kullancsok stb.

ANYAGFORGALMI BETEGSÉGEK

Az állati szervezetnek nagyon sokféle szerves és szervetlen vegyületre van szüksége. Ha a szervezet valamely anyagból nem jut elegendő mennyiséghez, hiánybetegségről beszélünk. Ha viszont valamely anyagból egyszerre túlzottan sok kerül a szervezetbe, akkor enyhébb-súlyosabb mérgezés léphet fel.

   Vitaminhiány

A szervezet vitaminszükséglete változó. Az átlagosnál több kell a növekedés alatt, vedléskor, párosításkor, fiókaneveléskor, illetve betegségek alatt és után. Jellemzően megnő az egyes vitaminok iránti igény erős fizikai megterhelés (verseny) és különösen stressz alatt.




   Makroelemek hiánya

Makroelemeknek nevezzük azokat az elemeket, ásványalkotókat, amelyekből viszonylag nagy mennyiségben van szüksége a szervezetnek. A galambok vonatkozásában leginkább a kalcium, a foszfor és a magnézium hiánya, illetve túladagolása szokott problémákat okozni.




   Mikroelemek hiánya

A mikroelemek és a nyomelemek onnan kapták nevüket, hogy környezetünkben és az élő szervezetekben a többi elemhez képest kis vagy nagyon kis mennyiségben vannak jelen. Ennek ellenére az élet normális menetéhez elengedhetetlenül fontosak, elégtelen jelenlétük megbetegedéseket, hiányuk elhullást okoz.

   Aminosavak hiánya

Tíz olyan aminosav, amelyet a galambnak készen kell kapnia - ezeket nevezzük esszenciális aminosavaknak. Ha csak egyetlen esszenciális aminosav is elégtelen mennyiségben van jelen, a szervezet fehérje-anyagcseréje zavart szenved, ennek pedig egyenes következménye a repülési teljesítmény csökkenése, illetve az immunrendszer károsodása.

   Mérgezések

Ha valamely anyagból egyszerre túlzottan sok kerül a szervezetbe. akkor enyhébb-súlyosabb mérgezés léphet fel. Ide sorolhatjuk a galambász által „elkövetett” gyógyszer-túladagolásokat is.

II. ÉRDEKES ESETEK

Ebben a részben olyan eseteket mutatunk be, amelyek valami miatt különösen érdekesek lehetnek; vagy azért, mert széles körben előforduló és ezért jellemző esetek, vagy épp ellenkezőleg, kivételesen ritkák.

   Elevenszülő galamb?!

Figyelem! Ebben a cikkben boncolási képek láthatók! Csak akkor nézze tovább, ha ez nem okoz Önnek problémát.

*

Érdekes esettel találkoztam néhány éve. Mondain galambokat tenyésztő galambász barátom, Kürtösi Szabolcs hívott fel telefonon, hogy az egyik tojója nem tud megtojni, ugyanakkor a tojás a kloaka környékén jól kitapintható. Paraffinolajat fecskendezett a kloakába, hogy a tojás útját síkossá tegye, de ez nem vezetett eredményre. Mivel értékes tenyészállatról volt szó, ezért a műtéti megoldás lehetősége után érdeklődött.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 10
Heti: 31
Havi: 142
Össz.: 49 102

Látogatottság növelés
Oldal: galamb betegségek
Sziasztok, ide akkor gyertek ha kíváncsiak vagytok, hogy tartom galambjaim - © 2008 - 2024 - galamb-polesz.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »